6 روش خانگی برای سفید کردن دندان

6 روش ساده و خانگی برای سفید کردن دندان ها

محصولات شیمیایی و طبیعی زیادی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد، که البته محصولات طبیعی ضرر کمتری نسبت به مواد شیمایی دارند. اگر می‌خواهید بدون استفاده از مواد شیمیایی و تنها با استفاده از محصولات طبیعی و خانگی دندان‌های سفیدتری داشته باشید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

چه چیزی باعث زردی دندان ها می شود؟ 

سفیدی دندان ها نقش زیادی در زیبایی لبخند هر فرد دارد، اما متاسفانه عوامل زیادی وجود دارند که باعث کدر شدن دندان ها می شوند. برای مثال برخی غذاها به مینای دندان آسیب می زنند و باعث ایجاد لکه روی آن می شوند، علاوه بر این، تجمع پلاک روی دندان‌ها سبب می شود زرد به نظر برسند. همچنین رعایت نکردن توصیه های بهداشتی مثل مسواک نزدن منظم نیز تاثیر زیادی در زرد شدن دندان ها دارد.

سفید کردن دندان ها به روش خانگی

1.استفاده از روغن های طبیعی

روغن کشی یک درمان سنتی هندی برای حذف سموم از بدن و بهداشت بیشتر دهان و دندان ها است. در این روش روغن مورد نظر را در داخل دهان می چرخانند و باکتری هایی که سبب زردی و تجمع پلاک روی دندان می شوند را حذف می کنند. بهترین روغن ها برای این کار، روغن آفتابگردان، کنجد و نارگیل هستند. البته از روغن های دیگر هم می توان استفاده کرد.

برای انجام این روش:

یک قاشق غذاخوری روغن را در دهان خود بریزید و اجازه دهید چند دقیقه باشد، دقت کنید که روغن به همه دندان ها مالیده شود، سپس آن تف کنید. این کار به مدت 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید.

2.استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین یک ماده معروف و شناخته شده برای سفید کردن دندان ها است. این ماده یک سوهان ملایم برای پاک کردن لکه های سطحی روی دندان است. علاوه بر این، جوش شیرین یک محیط قلیایی در دهان ایجاد می کند که از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.

طبق تحقیقات صورت گرفته، خمیردندان حاوی جوش شیرین تاثیر بیشتری در سفید کردن دندان و از بین بردن پلاک ها، نسبت به خمیر دندان بدون جوش شیرین دارد.

برای استفاده از این روش:

یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با دو قاشق چایخوری آب مخلوط کنید و با خمیر به دست آمد دندان های خود را مسواک بزنید.

3.استفاده از آب اکسیژنه

آب اکسیژنه یک ماده ضد باکتری و سفید کننده طبیعی است. بسیاری از محصولات سفید کننده حاوی آب اکسیژنه هستند، البته آب اکسیژنه اگر غلظت بالایی داشته باشد سبب تحریک لثه و حساسیت دندان می شود. از آب اکسیژنه می توان به عنوان دهان شویه استفاده کرد.

برای استفاده از این روش:

برای کم کردن غلظت آب اکسیژنه نسبت مساوی آب معمولی و آب اکسیژنه را مخلوط کنید و محلول بدست آمده را به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

راه دیگر استفاده از آب اکسیژنه، مخلوط کردن آن با جوش شیرین است.

4.استفاده از زردچوبه

زردچوبه یک ماده طبیعی برای سفید کردن دندان ها است و خوشبختانه در هر خانه ای یافت می شود. زردچوبه علاوه بر سفید کردن دندان، خاصیت ضد التهابی و ضدباکتریایی نیز دارد و میکروب ها و باکتری های مضر دهان را از بین می برد. طبق گفته محققان، کرکامین موجود در زردچوبه مانع ژنژیویت و سایر بیماری های لثه می شود. زردچوبه همچنین مسکن خوبی برای دردهای دندان است.

برای استفاده از این روش:

یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با کمی آب مخلوط کنید تا مایع خمیری مانند درست شود، سپس این خمیر روی مسواک بمالید و دندان های خود به مدت دو دقیقه به آرامی با آن تمیز کنید. از این روش می توانید به طور منظم استفاده کنید.

4.خوردن میوه و سبزیجات

رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات هم برای بدن و هم برای دندان مفید است. توت فرنگی و آناناس دو میوه ای هستند که نقش زیادی در سفید کردن دندان ها دارند.

برای استفاده از این روش:

یک توت فرنگی تازه را له کنید و با جوش شیرین مخلوط کنید و با خمیر به دست آمده دندان های خود را مسواک بزنید.

روش خانگی سفید کردن دندان

5.پیشگیری بهتر از درمان است

همانطور که می دانید با گذشت زمان دندان ها به طور طبیعی زرد می شوند و اگر مراقبت های لازم صورت نگیرد ظاهر زشتی پیدا می کنند.
_  خوردن نوشیدنی ها و غذاهایی مثل: قهوه، شراب، نوشابه و توت های سیاه که سبب ایجاد لکه روی دندان ها می شوند را محدود کنید. در صورت امکان نوشیدنی ها را با نی بنوشید و سعی کنید تماس مستقیم با دندان نداشته باشند. علاوه بر این، سعی کنید نیم ساعت بعد از خوردن این نوشیدنی ها و غذاها، دندان های خود را مسواک بزنید، تا کمترین آسیب به دندان وارد شود.

سیگار کشیدن و مصرف تنباکو نیز از موادی هستند که مضرات زیادی برای بدن و بویژه برای دندان ها دارند و سبب سیاه شدن و تغییر رنگ آنها می شوند.

_ اگر می خواهید دندان های سفیدتری داشته باشید استفاده از مواد قندی را کاهش دهید. رژیم غذایی سرشار از قند، رشد استرپتوکوک موتانس، نوع اولیه باکتری که باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه می شود را تسریع می کند. هنگامی که غذای شیرینی مصرف می کنید، حتما بلافاصله دندان های خود را مسواک بزنید.

_ رژیم غذایی سرشار از کلسیم داشته باشید. کلسیم به استحکام دندان کمک زیادی می کند. برخی تغییر رنگ دندان ها به دلیل فرسایش مینای دندان اتفاق می افتد. بنابراین، هر کاری که برای تقویت مینای دندان انجام دهید، به سفیدتر ماندن دندان‌ها کمک می‌کند. غذاهای سرشار از کلسیم، مانند شیر، پنیر و کلم بروکلی، به محافظت از دندان در برابر فرسایش مینای دندان کمک زیادی می کنند.

6.اهمیت مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را دست کم نگیرید

تجمع پلاک یکی از دلایل تغییر رنگ دندان ها است. مسواک زدن منظم و استفاده از نخ دندان با کاهش باکتری های دهان و جلوگیری از تجمع پلاک می تواند به سفید ماندن دندان ها کمک کند.
خمیر دندان به آرامی لکه های روی دندان را پاک می کند و نخ دندان باکتری هایی را که منجر به ایجاد پلاک می شوند را از بین می برد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *